| Timaru-Kast Sndor
Keltk s magyarok...
A keltk
„Az els, e fldn [Magyarorszgon] lak np, melynek neve megmaradt, a kelta np volt, mely Krisztus szletse eltt 5 - 6 szz esztendvel rajzott ki zsibl. Ez a np mr ismerte a knl, bronznl tkletesebb vasat. Ez mr vasbl kovcsolt fegyverrel foglalta el a fldet, lett ura ennek a haznak. Mvelte a fldet, foglalkozott llattenysztssel, zte a kereskedst...“ - rja Benedek Elek a ‘Haznk trtnete’ (1995, 5. old.) cm knyvben.
Ha a keltkrl sz esik, mindenkinek eszbe jut Asterix rajzfilm figura, de esznkbe jut az is, hogy az, aki Els Szentkirlyunk fejre tette a koront ugyancsak egy „kelta“ volt ? – Asterik. A turistt, aki Budapestre ltogat, termszetesen felviszik a Gellrthegyre (KELEN-hegyre). Itt menhirek rzik a keltk emlkt. Vajon hny magyar tudja, hogy Budapesten a 3-ik kerletben van egy ‘Kelta utca’ is, vagy hogy maga Budapest is egy si kelta telepls helyn plt: Aquincum. E rmai kori nv nyilvn a telepls si kelta nevnek fordtsa (vagy latinostsa), amely felteheten AUBHWN [ejtsd: AVN] „Vzhon” volt („Ofen” a korakzpkorban a vros neve, aminek semmi kze nmet – ahogyan „Pest”-nek sem szlv – kemenckhez). Tle szakra emelkedett hajdan a SICAMBRIA hres kelta vra, aminek neve SICAN [i] -BHARR lehetett ellatinostsa eltt, azaz ‘Szk-brces’ (magas dombon ll ‘Szk’) – ilyen (is) volt hajdan a magyar nyelv szerkezete, lsd mg: ‘Hegy-magas’ a Balatonnl vagy ‘Becs-kerek’ a Bnsgban. rl SUOCHAN [szkn] azt jelenti, hogy: szk, ls, pad; lep; lakhely, szkhely; ls, gyls, trvnyszki ls(-szak) [ v. trk SKU szk, tatr SEKE pad, japn SEKI ls, lhely] + BARR cscs, brc.
A hunok megostromoljk az itteni, a Duna vonalt (limes-t) vd rmai rsget, s taln, a helybeli keltk segtsgvel is, fnyesen gyznek. A (pannon-)keltk egy lland dz harcot folytattak a rmai megszllk ellen, a lzadsok sora arra ksztette a megszllkat, hogy egyre nagyobb szmban teleptsenek hadsereget a kelta vidkekre, s egyre kmletlenebbl romboljk a kelta civilizcit. Mg az emlkket is ki akartk trlni a tudatbl s a trtnelembl, mint ahogyan az etruszkokkal is ezt tettk. Ezrt teljesen kzenfekv a hun-kelta egyttmkds, ami mg Attila korban is mkdtt (Eudoxius – AUDAX az „dz” – gall druida, Attila orvosa s tancsadja volt. az, aki elksri nagykirlyunkat a galliai hadjratban is, s aki a helyi kelta vezrekkel trgyal). Gyzelem keltul BOUDA. Lehet, hogy mg "bouda" rmkiltsokkal is fogadtk a bevonul hun sereget. A gyztes hunok mr azrt is felszabadtan hatottak, mert trsadalmuk nem ismerte a ‘civilizlt’ rmai kegyetlen rabszolgatartst. A „Gyzelem” utn felplt BUDA, az ‘s-Buda’, amelyet „Attila-vr“-nak (Etzilburg) ismernk a trtnelembl.
Elfordulhat ugyan, hogy a kelta-pannonok s a hun-magyarok megrtettk egymst, egy pohr finom kelta MEDU = hun MEDOS (magyar "MZES") mellett bizonyra igen. Diodor grg krnikstl tudjuk, hogy a keltk imdtak mulatozni, szrakozni, lakomzni, de ezt rendkvl szertartsosan tettk: urak s szolgk egytt ettek, a nagy hsos stt krbeltk. A keltk is, akrcsak a hunok, tbbnyire risi stkben fztk prkltszer teleiket. A druida (torda) az teleket megldotta (r ALTA-igh ldani), hlt adott Istennek (r ALT hlaads) segtsgrt. Ezutn elkezdddhetett a lakoma. A harcban vitzkedk kaptk a legfinomabb falatokat. A nagy cslkket lergtk, a le nem haraphat rszeket, pedig az oldalukon, kln hvelyben tartott trrel vgtk le. Evskor mindig telmaradkok akadtak fenn a hossz, lombos bajszaikon. Az impozns bajusz, vskor mint egy "szr" engedte t az des nedt. A keltk srt (CR) s mzes bort (MEDU) ittak. A medu ellltshoz mzet hasznltak (> v. breton MEZ = magyar MZ). A lakomkon gyakran lerszegedtek, majd sszevesztek s ssze is verekedtek, mert lltlag nagyon lobbankonyak voltak. A keltk szrakozni is szerettek (r SORCHA vidm, ders > SCORAIOCHT mulatsg). A lakomkon a zenszek mindig jelen voltak, ami egy Sopronban felfedezett ednyen is lthat. A keltk kedveltek mindent agyonbeszlni, verselni (dansok, regsk), erejket versenyekben [ii] megmrni, birkzni [iii] , lversenyeket rendezni, csapatmrkzseken rszt venni, egy futballszer labdamrkzst [iv] (ezt rorszgban ma is kedvelik, s r vagy kelta labdargsnak hvjk) vagy FIDCHELL-t jtszani, ami annyit jelent, hogy – olvasom a nmet fordtsban: "hlzerne Weisheit" („fa-okossg“)[v]. Diodor elmesli, hogy egy tbln, fabbukkal jtszott hborrl van sz, egy FA-CSEL-rl ! Lsd: rl FID fa + CHELL furfang, csel, jtk, CALAOIS csals, CEALG csal, becsap; horgszik, CEALA-igh eltntet, elrejt ([vi]) magyar CSAL, CSEL, CSALI (> v. trk AL-mak lop, AL-dir-mak jtszik, becsap).
Kik voltak s honnan jttek a keltk?
Myles Dillon s Nora Chadwick szerint a brit szigeteken az els kelta teleplsek a korai bronzkorban (Kr.e. 1180 krl) jelentek meg, k Anglia kkorszakvgi slakit is protokeltknak minstik. Leon E. Stover s Bruce Kraig angol rgszek Wessex s Magyarorszg egyes trtnelem eltti korbl szrmaz leleteibl arra kvetkeztetett, hogy a keltk taln mr a harmadik vezredben is jelen voltak Eurpban. Rgen meghaladta az id azoknak a 19. szzadi nyelvszeknek s nprajz-kutatknak az elkpzelseit, akik indoeurpai eredetnek vltk a keltkat...([vii])
A mai kutatsok eredmnyeknt nyilvnvalv vlt, hogy a keltknak nagyon kevs kapcsoldsi pontjuk van az (indo-)eurpai npekhez, akiket az jkkor vge fel bellott masszv bels-zsiai bevndorlsi hullm itt tallt Eurpa peremein, az szaki s a dli tengermellkeken. Ekkor mg Eurpa kzps rszt, az Alpok szaki lejtitl a nmetfldi Kzphegysgig, azaz a Duna-Majna-Rajna vidkt sr s kiterjedt erdk bortottk. Itt szmottev lakossggal nem lehet szmtani.
Hromezer vvel ezeltt az getses erdirtsok mennyisge Kzp-Eurpban ismt ugrsszeren megn, amire a talajrtegekben tallt elgett fa s faszn mennyisge utn lehet kvetkeztetni. Ez azzal fgg ssze, hogy bels-zsiai lovasnpek fokozatosan Kzp-Eurpba nyomultak. Arra a krdsre, hogy mirt indultak el Nyugat fel, egyrtelm vlaszt nem adhatunk: taln bajok voltak a tlnpesedssel, de lehet, hogy klimavltozsok okolhatk. A terjeszkedst, illetve elvndorlst azt tette lehetv, hogy a lovasnpeknek sikerlt szlltsra alkalmas szekereket gyrtani s olyan izmos lovakat kitenyszteni, amelyek elg ersek voltak ahhoz, hogy ezeket a szekereket hossz tvolsgokra elhzzk. Ehhez a terjeszkedshez tartozik egybknt a szktk s a trtnelmileg nehezen meg-foghat kimmerek (hon)foglal s portyz hadjratai is, az utbbiak, amikor a Duna-medencbe benyomultak, magukkal rngattk a trkokat is a Balkn szaki tjaira.([viii])
Mr sokan rjttek arra, hogy Eurpban (s ennek nyugati rszein) sok az olyan fldrajzi elnevezs, amely a ma ott l lakossg nyelvn az g-vilgon semmit nem jelent, s sem a latinbl, sem a germnbl nem rtelmezhet, ellenben lfogalmak a magyar nyelvben, mint pldul a helysgnevekben 'nyakatekerten' jelentkez k, mez, falu stb.
Kik is alkottk meg (Nyugat-)Eurpa legels "civilizcijt" ?... A KELTK !
A keltkat Ephorosz, a Kr.e. 4. szzadban l grg krniks, a szktkkal, a perzskkal s a libyaiakkal egytt a vilg legnagyobb npi kz sorolja. A keltk npestettk be Eurpt a Brit-szigetektl az Al-Dunig s mg azon is tl, Scythia s Kis-zsia fel. Kr.e. 500 krl egsz Eurpa "kelta kzen" volt.
A keltk krniksaink eltt sem voltak ismeretlenek. A Kpes Krnika, els rszben a "Teremts knyv"-ben, Josephus Flaviusra s Ieronimusra hivatkozva No hrom fiairl ad rvid tjkoztatt: "sztszledtek hrom rszbe a vilgnak, Sam zsit, Cam Afrikt, Japhet Eurpt kapta osztlyrszl."([ix]). Josephus Flavius-nak ‘A zsidk trtnet’-bl tudjuk, hogy ennek a Japhetnek ht fia volt (> hettitk ?), "akiknek orszgai az zsiai Taurus s Amanus hegyeitl a Tanais (Don) folyig s Gadirig terjedtek Eurpban." Ezek a terletek addig lakatlanok voltak, gy az ott leteleped npek sajt neveiket adtk. A zsid trtnsz Japhet fiainak nevt is ismerteti: Gomr, Magg, Madai, Javn, Tubl, Mosoch s Thyras. Npk tlk kapta nevt: "gy hvtk egykor a mostani galatkat gomroknak s a mostani Scythkat magoroknak sapjuk Magg utn..." - mondja Flavius. A Kpes Krnika a galatkat GALLOK-nak nevezi, s azt rja, hogy Trja eleste utn Pannniba menekltek. sszegezve, teht, Japhet fitl, GOMR-tl szrmaztak a keltk (gallok, galatk) s testvrtl, MAGG-tl a magyarok (magorok, szittyk).
Az r hagyomny szerint az els r honfoglalk: Partholn s Nemed, Magg utdai voltak[x].
A legkorbbinak tekintett kelta rgszeti leletek Kr.e. ezerbl szrmaznak (a fels-ausztriai hallstatti leletek). Ezek kpezik a bronz- s a vas-kultra kzti tmenetet. Ugyanitt egy bronzkori szkta kurgnt is felfedeztek. A telepls Kr.e. 4. szzadban, egy "fldinduls" kvetkeztben, megsznt ltezni. Ennek egyenes folytatsa az n. "La-Têne" kultra, ami Kr.e. 450 krl alakulhatott. Ez mr tipikus vaskori kelta telepls. Friedrich Schwab, a La-Têne-civilizci felfedezjtl tudjuk, hogy a svjci Neuenburger-t krnykn vgzett satsai kzben bukkant, a ma mr vzzel fedett si telepls nyomaira. Ez a kelta "falu" egy olyan helyen kerlt napvilgra, a t keleti partjnl, ahol a vzllsa nagyon alacsony. Ezt a helyet a helybeliek, a velsek (francia-svjciak) gy hvjk, hogy "LA-TÊNE", amit a tuds ‘Untiefe’ – vagyis "ztony"-nak fordt ([xi]) à ZTONY, rl ATIN [atny] "La-TÊNE" (> lsd mg: BALA kt kanyarulat kztt kiblsdtt folyszakasz + TANA sekly vz).
A keltkra gyakorolt szkta „hats“ nem csak a rgszet ltal vilgra hozott fm (arany s vas) trgyakban, de a „kurgnos“ temetkezsi szoksban is kimutathat. Szmtalan hasonl srhalmokkal (kunhalmokkal)[xii] tallkozunk ton-tfln gy a Brit-szigeteken – Stonehenge vagy a hres ‘bzakrk’ vidkn ll Marlborough megyei ris-kurgn –, mint a Bretagnban, Karnakban, a hres kelta ‘ktenger’-telepen, ll „Szent-Mihly tumulusz“. Karnak neve a breton-kelta kurgn-bl szrmazik, amelynek az r CARNN dombocska, srhalom[xiii] a megfelelje. A hatalmas „kunhalmok”-kal egyidben megjelennek az els jelentsebb aranyleletek is Kzp-Eurpban, a korbbiak ltalban a kereskedelemmel kerltek ide. Ezek a srhalmok azonosak a Kspi- s a Fekete-tenger feletti rszeken l lovasnpek kurgnjaival, npek, amelyeket az arany imdata s a fmfeldolgozs tudsa tett hress. Jellemz rjuk mg az llattenyszts, a vadl megszeldtse s az ru szlltsra alkalmas nagy szekerek gyrtsa. Trsadalmuk egy tiszta (ttekinthet, vilgos) felpts mutatott, kemnykez fejedelmek (knok) uralkodtak a trzsek felett.([xiv])
A keltkat mr Caesar mint kimondottan "lovasnp" brzolja a 'De bello Gallico' cm rsban. A lovak kzponti szerepet jtszottak a keltk letben. A "lovak bolondjai" voltak, egy j lrt, amit „Keletrl” szereztek be, sszes vagyonukat kpesek voltak odaadni. A kelta vitzeket szeretett lovaikkal temettk el (> bronzkori lovastemetkezs Ribemont-sur-Ancre, Galliban). Mg teljes getsben is megtartottk lovaik felett az ellenrzst, irnytst, vagy a lovak vgtban a harckocsi rdjn llva vvtak a hrhedt ktl "kelta karddal". Az ellensg fejt, a lovakon rohamozva, egy csapsra levgtk s kantrjukra akasztottk. Mint minden lovasnp szmra a llek risi szerepet jtszott hitvilgukban. Az ellensg fejnek (ahol a llek "kapu"-ja van) levgsa, nem csak a vitzsg igazolst szolglta, hanem a legyztt lelknek birtokbavtelt is, gy a llek bosszllst megakadlyozvn. A vezrek sisakot hordtak, rajta a SOLYOM madrral (mert a "slyom" volt az (Had-)Isten kpe, jelkpe, "aki a harcban megsegt"). A harcba induls eltt "risi lrmt" csaptak – rja Livius, egy rmai krniks Kr.e. 1 szzadban, "szrny dalokkal s ordtsokkal" btortottk magukat (s riogattk a rmaiakat), "csatakiltsaik s csatanekeik, valamint a szrny zaj, amit a pajzsok dngetsvel csaptak, egyetlen clt kvetett, spedig az ellensg megflemltst" – fejezi be a krniks. Ugyancsak a megflemltst szolglta a hajuk mszkvel s egy nvnyi eredet „sapo”-nak nevezett vrs festkkel[xv] val megkemnytse, htrafslt llapotban (gy a lovak srnyt utnozva) valamint a hossz, lelg, ds s lombos bajusz, ami Diodor szerint a riaszt kpet mg fokozta. Egybknt a kelta frfiak s nk egyarnt a hosszura nvesztett hajukat copfokba (r CIAB) fontk; kett, hrom vagy ngy ilyen hajfonat is dsztette fejket. A keltk viselete rendkvl sznes s tarka volt: a frfiak bgatyt (BOLAG „zsk- vagy hlyagszer szles nadrg”) viseltek, amihez – a rmaiak szerint rikt szn – inget s sttkk vagy fekete mellnyt (MAELLAN), gyapjkpenyt (SEAC zeke) vagy rvid, testhezll kabtot (CABHAIL) hordtak, ruhjukat (GNA) sszefog szles derkszjon (CRIOS) dszes tarsoly lgott, a lbukon meg rvidszr csizmt (BRG) viseltek.
A keltk a harcban rendkvl btrak voltak, vakmerek, nfelldozak s a vitzsg szmtott a legnagyobb dicssgnek. Caesar a Gallirl szl lersban kzli, hogy neki azt mesltk a keltk, hogy az g-vilgon semmitl sem flnek csak attl, hogy "a fejkre esik az g"! ([xvi]). Melyik np tud magnak vallani mg ilyen kitekert szjrst ? Csak a magyar ! Neknk is fejnkre "szakadhat (s szakadt mr egy j nhnyszor) az g". gszakads-fldinduls, fejemen egy koppans, szaladj te is pajts… – olvashatjuk npmesinkben. Vletlen prhuzam lenne ez csupn ?
Mint emltettem, a Kpes Krnika is megemlkezik a keltkrl, mint Magg testvre, Gomr nprl, aki a vesztes trjai hbort kveten elmenekl Kis-zsibl s letelepedik Pannniba. Innen, 400 ves tartzkods utn, tovbbkltzik Galliba. Itt nem az a lnyeg, hogy krniksunknak igaza van-e vagy sem a kt np (magyar-szittya s kelta) snek bibliai szemlyekkel val azonostsban, hanem az, hogy tulajdonkppen lerja a hallstatti kultra emelkedst s bukst, 5 vszzaddal ennek felfedezse eltt !
Tbb bizonytk is arrl tanskodik, hogy itt a Krpt-medencben egy „j“ np szletett. Els sorban a „fistenn“ DANU (DEA-ANU, sz szerint: J-ANYA ~ D-es-ANYA), az ANU „sanya“ egyik msik neve, itt szletett meg. DANU isten-anyrl neveztk el a DUN-t is, felcserlve ennek rgebbi ISZTER nevt. Az Iszter nevet a grgk hagytk rnk, de, felteheten, ez egy szumir-szabir-szittya eredet sz, ISTR istenn nevvel kapcsolatos. DANU ennek a pontos msa. A Krpt-medencbl „elkltz“ – vlemnyem szerint, innen, Eurpt a szlrzsa minden irnyban, gyarmatost – kelta telepesek, habr az sanyt, DANU-t, „nem tudtk magukkal vinni“ (rjk az r krnikk), nevt tovbbltettk folyikban: az angliai s skciai DON-ok-tl a franciaorszgi DON-ig, hisz k a „DANU-fiai“ (Tuatha D Dannan ‘Danu’ trzse) voltak. A DUNA lett a druidk „szentfolyja“ mivel benne lt az sanya, DANU. Azt a vidket, ahol knytelenek voltak az sanyt, vagyis Istent ! – hisz Anya vala az Isten – htrahagyni „Anyahonnak“ vagyis ANNWN-nak [ejtsd: ANNN] neveztk. Az ANNWN lett a „Msvilg“ neve is, ahov szeretetteik vissza-/megtrtek. Ez volt msik nevn az „Asszony orszga“ – a BANNWN [ejtsd: BANNN], sz szerint: NNE-/ BANYA-HON)[xvii]. BANNWN nevben knnyen felismerhetjk a ksbbi latin „Pannni“-t, a DANU/DUNA (s frje BL/BL) orszgt, a „Janya“ (D-es-ANYA), a ksbbi „Szzanya“ (Boldogasszony) orszgt.
Ezt az orszgot mg gy is hvtk, hogy MAGH MR, magyarul: „Mez-szles”, amely „des langyviz folyk orszga“ hol „b vlasztka mzsernek s bornak“ s ahol „fedhetetlen szp emberek“ lnek; ebben az orszgban „nincs sem ‘enym’ sem ‘tid’ [...] vendgltink pomps ltzete ksz gynyrsge a szemnek; gyszvirg-szn rnyalatokban tndklnek az orck“ s „br szp elnzni Fl Sksgt (rorszgi „alfld“), Magh Mr utn kopr vidknek tetszik...“([xviii])
Eurpban csak egy „Szles Mez“ (Magh Mr) van, ahol mg ma is elevenen l az „sanya“ emlke: Magyarorszg a „Boldogasszony orszga“ – Eurpban egyedlllan !...
Figyelemre mlt, hogy rorszg is az „Isten anyjnak orszga”: Az a tisztelet, amely a pogny rorszgban az istennk (ANU, DANU) szmos megjelensi frmjt vezte, rszben tszllt a Szzanyra. A kelta trsadalomban az anya kzponti szereprl egy szjhagyomnyban fennmaradt, a Hebridkrl szrmaz monds szl: „Isten szvben egy anya szve van”([xix]). rthet teht, hogy az reknek is egy „Anyaorszguk” van.
Attila halla s a Hun Birodalom krpt-medencei rsznek elvesztse utn is a pannniai keltk (a szittya-hun-szkelyekkel egytt) tovbbra is itt kellett, hogy maradjanak a DANU-DUNA fldjn, azaz az „Anyaorszgukban“ hisz majd az avar hadseregben keltkkal is tallkozunk. A keltk „megltk a rmai uralom vszzadait, s a baranyai hromszgben tvszeltk a npvndorls viharait.[...] Az avarok oldaln teht nem csak szktk, azaz alnok, hanem kelta utdok [...] is rszt vettek a harcokban.“([xx])
A keltk emlke nem csak a Magyarorszg terletn megszletett kelta eredet „eurpai rang magyar kardstlusban“ vagy mvszetnkben ltalban (szarvas, griffes-inds brzolsok stb.), hanem mai l nyelvnkben s egyes teleplsek nevben is fennmaradt.
A keltk ismertet jele a nyakk, az n. torques (TORC) nyakperec volt (v. trk TARYQ-mag szoross vlni). Eurpa egyik npre sem volt ez jellemz, egy kivtellel: „A hun vezetrteg keletrl nyugatra vndorlst Bels-zsibl, a nyugat-szibriai Lna foly egyik mellkfolyjnak vidktl egszen a Rajnig a frfisrokban tallt, igen slyos arany torquesek / nyakperecek elfordulsain keresztl kveti a rgszet. Igen jellemz, hogy e nyakperecek majdnem egyharmada, s tegyk hozz, a legslyosabbak, a Krpt- s a Bcsi-medencbl kerlt el.“([xxi])
Csomor Lajos ‘felsge, a Magyar Szent Korona’ cm knyvben megllaptja, hogy: „Nyugat-Eurpa tvsmvszetnek a kora kzpkor tekintetben a legfbb alapja a sumr s egyiptomi eredet kelta tvssg.“ [57. old.], majd maga a Magyar Szent Koronval kapcsolatban hozzfzi, hogy: „Az ilyen jelleg csngket elszr Mezopotmiban ksztettk. Innen a technika - mdosult frmban - eljutott a keltkhoz. [...] Ez a mvszet – ksbb a hunokkal s a magyarokkal egytt – Urartun s Irnon t, jut el Baktriba a Kr.e. II. szzad s a Kr.u. II. szzad kztt, s jelen van a Turni-alfldn a hunoknl – egszen az V. szzadig. Felteheten ugyanitt sajttjk el az avarok, akik alkalmazzk mind kelet-eurpai szllshelykn mind a Krpt-medencben (Darufalvi lelet).“([xxii])
A szkta-kelta viszonyrl szkszavak a rgi rsok, akr csak a modern trtnelmi knyvek, de ma mr tudjuk, hogy, ha nem is volt ez mindig bks, sokkal intenzvebb volt, mint ahogyan ezt eddig hittk. Errl a kapcsolatrl gy vlekednek Kinder s Hilgemann nmet trtnszek: A (szkta-)kimmerek, tauricai[xxiii] (meotiszi) kulturelemek tvtelvel, ers hatst gyakorolnak a Hallstatt-i kultrra, s gy el-zsiai kulturelemek kzvetti lesznek, a szktk a fiatal (ksi) Hallstatt-kultrra s a La Têne-kultrra hatnak.[...] A holtakat srhalmokba temetik egy szekrre fektetve (jllehet szkta hatsra)[xxiv]. A szerzpros a (tipikusan kelta) La Têne kultrrl gy folytatjk: A kisugrz terleteken az shonos laksg ers keltstsa megy vgbe. Ezt a folyamatot Christiane luêre, francia trtnszn is, a ‘Die Kelten’ (1994) cm knyvben: Keltisierung Europas – Eurpa keltstsnak nevezi. A Kr.e.-i els szzadig, a grgk s a rmaiak, minden szak-eurpait, hatrozattan keltknak s szktknak tekintenek[xxv].
O.F. Meinander Helsinki-i trtnsz, aki, miutn leszgezi, hogy a tipikus fss-kermia kultrjt hordoz s-finnek letelepedse a Kelet-Baltikumban lezrult Kr.e. 3. vezredben, megllaptja, hogy: A fonaldszes-kermia, csatabrd-kultra hordozinak [rtsd szktk] megrkezse (Kr.e. 2400-1900), akiket habr nyelvileg gyakran indogermnnak tekintenek, mgis egy fontos szerepet jtszott a finn np kialakulsban[xxvi]. Ms szval, az s-finnek s az (s)szittyk, a Baltikumban lezajlott, keveredsbl megalakult a finn np s nyelv. Ezzel az elmlettel Meinander kellkppen meg is magyarzza a magyar-finn „rokonsgot“!
A ‘csatabrd’ (fokos)-npnek indogermnsgt megcfolja Kinder s Hilgemann, akik rmutatnak, hogy: A fonaldszes-kermia (csatabrd) npe habr nem indogermn, Eurpa indogermnosodsban kivette rszt.([xxvii]). Mra mr ezt az „indogermandsban” betlttt szerepet is ktsgbe vonjk: Az akkori kzp-eurpai s a kurgn-kultra kztt szlelt egyes hasonl vonsok miatt azt kpzeltk egyes trtnszek, hogy nyelvi prhuzamokat is rekonstrulhatnak. gy jtt ltre az az elmlet miszerint „dl-orosz” flnomdok clzottan nyugatra vndoroltak s ott beindtottk Eurpa indogermnostst. Ennek az elmletnek a leghresebb kpviselje az 1994-ben elhunyt, balti (litvn) szrmazs Marija Gimbutas, aki Los Angeles-i egyetem rgsz-tanraknt szerzett magnak hrnevet; elmlett sokan elfogadtk s gy kzismert is vlt. Csak hogy nem minden kutat rtett ezzel egyet, s meg is cfoltk. Rieckhoff a „Faszination Archeologie” (1990, 52. old.) cm knyvben rja, hogy: Sok jel arra mutat, hogy Eurpa az jkkor vgre az indoeurpai nyelvcsaldba tartozott. De semmi nem bizonytja, hogy ez az eredmnye lenne egy dl-orosz sztyeppei harcos-nomdok beznlsnek, egy olyan idben mikor mg sem harckocsi, sem lovas-harcosok nem lteztek. A pusztrl valami ms jtt: gazdasgi s technikai jtsok, amelyek meghatrozan befolysoltk Kzp-Eurpa kultrit. A kurgnos temetkezs (kunhalmok) valamint az arany kultikus s kszerknt val hasznlata bizonyra alkotrszei voltak ennek az (kultur-)importnak.([xxviii])
A szittya-magyar viszonyrl mr bvebb bizonytkokkal rendelkeznk. Errl Barry Cunliffe, angol trtnsz gy r: A Kaukzustl szakra [...] Egy vgtelen Puszta, amely, Kntl Eurpig terjed s az lland vndorlsnak szksges feltteleket biztostja. Hatalmas folyok: Volga, Dn, Dnyeper, Bg, Dnyeszter s az Al-Duna szabdaljk ezt a vidket, amely dlen puszta s szakon meg tundra. Ebben a „vgtelenben“ kboroltak mg nvtelen lovas s llattenyszt npek, akiket majd ksbb, a klnbz trtnelmi rsokban kimmereknek, szktknak, szarmatknak, alnoknak, hunoknak, magyaroknak, bolgroknak s mongoloknak neveztek. k is befolysoltk Eurpa kultrjt, amikor a Duna-folyson tjutottak vagy, a Krptokat megkerlve, szak-Eurpa sk terleteire tereldtek. […] a Puszta npei fontos szerepet jtszottak az eurpai kultra kialakulsban.([xxix])
A lovas-nomd keltk Kzp-Eurpba rkezve, letelepedtek. A mr eddig is tbbszr idzett 'A keltk aranya nyomban' cm knyvben, a keltk eredetrl s megtelepedsrl (Die Kelten: Herkunft und Sesshaftwerdung) szl fejezetben magyarzatot kapunk a letelepeds okairl s krlmnyeirl is: Azt, hogy milyen mdszer szerint kerestk ki maguknak az j hazt, csak felttelezni tudjuk. Bizonyra az arany szerepet jtszott ebben a kivlasztsban, hisz aranyat birtokolni, annyit jelentett, mint rszesedni az rkkvalsgban, s gy kapcsolatban lenni halhatatlan istensgekkel. A nemesfmnek csak msodsorban volt anyagi rtke. A keltk magukkal hoztk az shazbl, a Kspi- s a Fekete-tenger feletti terletekrl nem csak az arany imdatt, de az arany kitermelsnek s megmunklsnak tudst is. A bevndorl nomdok risi mennyisg aranyat tallhattak itt hromezer vvel ezeltt – a ksbbi vszzadokhoz kpest – mivel k voltak az elsk, akik kpesek voltak ezt az aranyat rendszeresen kibnyszni (> r BAIN bnyszni, kisni). Keleti bevndorlk rvn, a Duna vlgyt, mint termszetes utat, hasznltk a kzlekedsre. A folyt kvetni tbbet is jelentett, mint egy termszetes utat vlasztani, hisz a Dunban mg ma is lehet aranyat mosni, mint pldul Magyarorszgon. A lovas-nomdok kvettk az arany nyomvonalt.([xxx]). A nmet kutatcsoport gy folytatja: A letelepeds vlasztsnl, a megtelepedett letforma elnyeinek tlslya, az ebbl szrmaz htrnyokkal szemben, dnt lehetett. Mert a letelepeds nehzsgekkel is jrt. Mint minden lovas-nomd np, a keltk szmra is a legnagyobb gondot a megvltozott ltarts jelentette. Lovakat nem lehet olyan knnyen tartani, mint a kutykat, mivel a vgtelen puszta letterhez szokott llatnak szksge van megfelel krnyezetre. Aki a lovait kihozza a megszokott vilgbl s egy teljesen megvltozott krnyezetben tenyszti, ahol nincs termszetes szraz legel (asz), legelket s mozgsteret kell nekik biztostson. A Kelet vgtelen pusztjval szemben Nyugat-Eurpa, klnsen az Alpok elterben, hatalmas s sr lomberdkben, lpokban s vizes rtekben bvelkedett. Ezrt a megrkez lovas-nomdok magaslatokon telepedtek meg – tvol a folyktl – mert csak gy tudtk lovaikat megfelel krnyezetbe hozni s megvdeni a nedves rt okozta patagyulladstl.([xxxi])
Ki is teht a kelta ?
Egy bels-zsiai (szkta) eredet lovasnp, mely Eurpba rkezve letelepedett. A keltkat a kzptermet, zmk testalkat, kerekfejsg, ovlis arc kill jromcsontokkal, barna haj copfokba fonva valamint hossz, lelg, ds s lombos bajusz (FSS) jellemez.
Trsadalmuk ugyanazt a hrmas felosztst mutatja, mint a magyar honfoglalk: Nagyfejedelem (r CEAN fej, f, fejedelem) s ksrete (tltos, trnok, tolmcs stb.), a harcosok (r FLATHA lf) s a b-nemzetsgfk ill. nagyllattartk (r B-AIRIGH).
Orvosaik (druidik, tordik) ismertk az Eurzsiban egyedlll, s csak a „magyar” (turni) npeknl hasznlt koponyalkelst, mint gygytsi mdszert.
A keltk zenje ma is pentatonikus, s a magyarra nagyon hasonlt, egyik legszebb tncuk a COR (fordulni, forogni, prgni a tncban), amely a DEAS szp, dszes rtelm szavukkal a magyar „CSR-DS“-t eredmnyezi. A rmaiak egy „transalpinus“ (alpokontli, idegen) np tnct gy hvtk, hogy CORDAX – a sztr szerint: „dszes, pomps tnc“ (ppiger tanz)! Vajon milyen np, kelta vagy szittya-hun-magyar volt-e az, amelynek tnca annyira megtetszett a rmaiaknak?
Az r zene „ein uns fremd anmutender, beinahe orientalisch klingender Klagegesang“ (egy renk idegenen hat, majdnem keletiesen hangz sirat) – rja Lars Kabel ‘Irisch-Glisch Wort fr Wort’ zsebknyvben.
„Az rek s a moldvai magyarok zenei vilga nemcsak lelkletben, az azonos hfokban tallkozik, de pentatniban, a tncok tagozdsban, felptsben s fajtiban is megegyezik. A jig[xxxii], a legrgebbi r legnyesek egyike ersen hasonlt keleti prjhoz, az sszekapaszkod frfi s n forgst s megtorpanst vltakoztat lpsei mindk vidken megtallhatk.“ – ll a Magyar Nemzet 1998. november 5. szmban: Tiszn innen Dublin tl (r s moldvai csng npzene a Fonban) cm alatt.
A mig l kelta (breton) npviselet, akr a zene gykereit is, maguk a bretonok a Turnban keresik. A breton npmvszet, a breton npviselet, npszoksok, „botostncok” vagy lovas felvonulsok a magyar prjukhoz kzel llnak.
rorszg ma Nyugat-Eurpa legnagyobb l tenysztje. A felnttkort elrt ifj, akr csak a breton legny egy lovat kapott ajndkba, hogy azzal vigye babjt (r BB menyecske, szeret), a nyeregbe ltetve, a templomi menyegzre (r MIONN prta, r NAS-adh nsz).
Az si kelta rs a rovsrs volt. A kelta rovsrs egyik legszebb pldnya a spanyol-orszgi Saragosa-vidki bronz lemezen tallhat. Az rek botokra rttak, amirl mr Sebestyn Gyula is beszmol a ‘Rovs s Rovsrs’ cikksorozatban, az „Ethnographia“ folyiratban (1903 - 1904): „rorszg slaki kztt az regebb rek az imdsgaikat nem n. rzsafzrrl, hanem rovsbotrl olvassk le.“ A skciai, rorszgi s szak-angliai ris-kveken fennmaradt rsjeleket OGHAM-rsnak nevezzk (v. r OG bevs, bevg) ~ magyarul K-rsnak [> magyar ‘KOM-bkom’ ormtlan, gyerekes rs]. Ez az rs a kvekbe vsett vagy fba vgott egyenes, vonalszer kekbl, rovtkkbl ll jelrendszer, amit csak a klnbz szertartsos esemnyekre, nneplyekre val megemlkezs cljbl hasznltak[xxxiii].
Manapsg a latinnak nevezett betsrst hasznljk, s knldnak vele, akr csak mi is. A „rovs“ fogalmt nem vehettk t semmilyen ms nptl, hisz a „rovs“ csak magyarul s rl rthet (magyar ROV-s r RIABH csk, sv, nyom), s a RNI (bevsni) igbl szrmazik (v. r RIONN bevsni, rni). Az rs a kezdetben mg minden np sajt „titka“ volt: rl RN titkot jelent. Ezt a „titkot“ vette t a korai germn, s gy a ms nptl tvett rst "Runenschrift" vagyis ‘titkos rsnak’ nevezte – a rovs nmet neve „gravieren, stechen, einmeieln“ (> gt ‘gameleins’ rs). Ki kinek „klcsnztt“, mikor s meg minek?
Ha most befejezsl a magyar-r lelki azonossgot akarjuk megvizsglni, elg lenne idzni Margaret Mac Curtain r trtnsznt, aki gy fogalmaz: Agresszv-imperialista orszgoknak van egy „Apaorszg”-uk (ptrijuk), mg, az vszzadokig idegen uralmat megszenved orszgoknak, mint amilyen rorszg is, egy Anyaorszguk van[xxxiv].
Megjegyzsek
[i] "Ezt a paradicsomi vidket [Pris] azonnal megkedvelte, s megparancsolta, hogy a Szikan hegy tetejre egy hatalmas vrat ptsenek." (‘Trih-i ngrsz’ avagy a Magyarok Trtnete).
[ii] V. r BIRE [ejtsd ‘brzs’] verseny > BIREOIR versenyz.
[iii] rl BARRG birok, birkzs neve
[iv] Lsd mg: r LUBN labda, IMIR mkzs, LUTH fut, szalad
[v] 'Die Kelten – Europas Volk der Eisenzeit' (A keltk – Eurpa vaskori npe, 1995, 104. old.).
[vi] Az r CEALA-igh ige egyb jelentsei: el-KEL elfogy / KLT klteketik, elpazarol; vm-it hirtelen felfggeszt, beszntet (pldul egy alvst, egy lmot vagy egyszeren egy nyugalmi llapotot, ilyenkor: fel-KEL / KLT).
[vii] Matthews, Caitln: Kelta hagyomnyok, 13-14. old.
[viii] Frster, O., Spielvogel, G., Ngele, G.: Auf der Suche nach dem Gold der Kelten, 52. old.
[ix] Berenik Anna: A flre-magyarzott Anonymus: 1. rsz 'Magurtl Lebediig, 62. old.
[x] Ellis P.B.: Die Druiden (A Druidk), 127. old.
[xi] Timaru-Kast Sndor: Kelta magyarok, magyar keltk, 23. old. [à 'Die Kelten – Europas Volk der Eisenzeit’].
[xii] Nmetl „HNEN- (rgiesen) HIUNEN-grber” – sz szerint: HUN-srok (> Kluge, F: Etymologisches Wrter-buch der deutschen Sprache, 388. old.). A 13. szzadtl a HNE „ris” rtelmet is kap. A HUNNE hun fogalom csak a humanizmus korban szletett. Lsd mg: HNENHAFT risi, hatalmas.
[xiii] rl TUAIM a srhely (TEM-et-) egyik msik neve; velsl SR srhalom, tndrdomb.
[xiv] Frster, O., Spielvogel, G., Ngele, G: Auf der Suche nach dem Gold der Kelten (A keltk aranya nyomban), 51. old.
[xv] Innen szrmazik az a hiedelem (klis) miszerint a keltk vrs hajak. A mai r lakossgnak is csak elenysz 3-4%-a vrs haj [à Susanne Tschirner: Irland, 19. old.]. Bretagnban vagy Walesben ez az arny 1% alatti. A keltk (rek, sktok, velsek, bretonok) dnt tbbsge (95% felett) barna haj. Ebbl a kelta „sapo“-bl szrmazott a korakzpkori francia „sabn“ (szappan) is.
[xvi] Timaru-Kast Sndor: Kelta magyarok, magyar keltk, 30. old. [à 'Die Kelten – Europas Volk der Eisenzeit' [A keltk – Eurpa vaskori npe], 64-65. old. nyomn].
[xvii] rl BAN frjes asszony, regasszony – v. B fiatal (frjetlen) asszony, CAILN menyecske (> trk GELIN).
[xviii] Mac Cana, P.: Kelta Mitolgia, 125. old.
[xix] Matthews, Caitln: Kelta hagyomnyok, 165. old.
[xx] Makkay Jnos: Indul a magyar Attila fldjre, 199. old.
[xxi] Garam va, Kiss Attila: Npvndorls kori aranykincsek a Magyar Nemzeti Mzeumban, 8. old.
[xxii] Csomor Lajos: felsge, a Magyar Szent Korona, 157. old.
[xxiii] Kelta / breton DOUR (nagy) vz – innen szrmazik a Dover angliai kiktvros, valamint a „Drva” neve is.
[xxiv] Timaru-Kast Sndor: Kelta magyarok, magyar keltk, 31-32. old. [à Atlas zur Weltgeschichte , 21. old. nyomn].
[xxv] Timaru-Kast Sndor: Kelta magyarok, magyar keltk, 32. old.
[xxvi] Timaru-Kast Sndor: Kelta magyarok, magyar keltk, 32. old.
[xxvii] Timaru-Kast Sndor: Kelta magyarok, magyar keltk, 32. old. [à Atlas zur Weltgeschichte, 15.old. nyomn].
[xxviii] Frster, O., Spielvogel, G., Ngele,G.: Auf der Suche nach dem Gold der Kelten, 51. old.
[xxix] Cunliffe, B.: Illustrierte Vor- und Frhgeschichte Europas, 11. old. Ugyan vli, hogy a keltk s a szktk Eurpban val megrkezsvel beindult „Eurpa keletiestse” (’Die Kulturen der alten Welt’, 2000). Tovbb, a hres oxfordi egyetem professzora a dkokat is egy kelta-szkta keverk npnek tekinti (’Die Kelten’, 2000).
[xxx] Frster, O., Spielvogel, G., Ngele, G.: Auf der Suche nach dem Gold der Kelten, 52-53. old.
[xxxi] Frster, O., Spielvogel, G., Ngele, G.: Auf der Suche nach dem Gold der Kelten, 55. old.
[xxxii] Az angol ‘jig’ kapaszkod, fogodz tnc r neve: PORT (> v. PORTA-igh merl, mrt).
[xxxiii] Timaru-Kast Sndor: Kelta magyarok, magyar keltk, 46. old. [à ‘Die Kelten – Europas Volk der Eisenzeit’ (A Keltk – Eurpa vaskori npe), 17. old. nyomn].
[xxxiv] „Aggressiv-imperialistische Lnder, so sagt die irische Historikerin Margaret Mac Curtain, haben ein Vaterland, jahrhundertelang von fremden Herren besetzte Lnder wie Irland dagegen ein Mutterland.” (Susanne Tschirner: Irland, 20. old.)
Felhasznlt irodalom
1. Berenik Anna: A flremagyarzott Anonymus, I. Magurtl Lebediig (1993)
2. Csomor Lajos: felsge, a Magyar Szent Korona (Szkesfehrvr, 1996)
3. Cunlife, B.: Illustrierte Vor- und Frhgeschichte Europas (Frankfurt, 1996)
4. Ellis, P.B.: Die Druiden (Mnchen, 1996)
5. Frster, O., Spielvogel, G., Ngele, G.: Auf der Suche nach dem Gold der Kelten (Mnchen, 2002)
6. Garam va, Kiss Attila: Npvndorls kori aranykincsek a Magyar Nemzeti Mzeumban (1992)
7. Mac Cana, P.: Kelta mitolgia (Budapest, 1993)
8. Makkay Jnos: Indul a magyar Attila fldjre (Budapest, 1996)
9. Matthews, Caitln: Kelta hagyomnyok (Budapest, 2000)
10. Timaru-Kast Sndor: Kelta magyarok, magyar keltk (Budapest, 1999)
Egyb forrsmunkk
1. George / Brown / Anker: Die Kelten – Europas Volk der Eisenzeit (Time Life, 1995)
2. Kinder, H., Hilgemann, W.: Atlas zur Weltgeschichte (Kln, 1987)
3. Kluge, F.: Etymologisches Wrterbuch der deutschen Sprache (Berlin, 1999)
4. Tschirner, Susanne: Irland (Kln , 2000)
www.ezomedia.net/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php
| |