www.magyarpaxromana.hu/kiadvanyok/csalad/tringer.htm
![//lendvaykati.gportal.hu/portal/lendvaykati/image/gallery/1265386480_10.jpg](//lendvaykati.gportal.hu/portal/lendvaykati/image/gallery/1265386480_10.jpg)
Tringer Lszl
A csald szerepe a lelki egszsg megrzsben s helyrelltsban
A csaldban-lt nem csupn a felnv genercik rdeke. Szmtalan vizsglat tmasztja al, hogy a hzassgban s csaldban l szemlyek egszsgkiltsai jobbak, mint a csaldon kvl lki (az infarktus-kockzat pldul nagyobb az egyedl l, mint a hzas frfiaknl). St, a mr kialakult betegsgek gygyulsi s rehabilitcis eslyei is jobbak azoknl, akik csaldban lnek. A magnyos letmd bizonyos mentlis betegsgek - a depresszi, az ngyilkossg, az alkoholizmus - szempontjbl kifejezetten kockzati tnyeznek minsl.
A trsadalom-patolgiai adatok szaporodsa egybeesik a csaldok mkdst veszlyeztet folyamatok megjelensvel, a "csaldok vlsgval" - a megszlet gyermekek szmnak cskkensvel, a vlsok arnynak nvekedsvel, a terhessg megszaktsok nagy szmval, a gyermek nlkli hztartsok szaporodsval, a hzassg nlkli "laza" egyttlsi formk terjedsvel.
A csaldok rdekben tett lpsek teht a jelenben l genercik szmra is kzvetlen haszonnal jrnak. gy a rvid tv "megtrlsben" rdekelt politikai dntshozk szmra is hasznos, ha csaldkzpont intzkedseket hoznak, mert ezek gyorsan megtrl eredmnyeire hivatkozhatnak.
Az emberi kultrk tbbsgben a csald a szemly termszetes kzege, amelyben legnagyobb az eslye a harmonikus felntt-vlsra, amelyben ltezsnek hallig terjed feltteleit is a legnagyobb esllyel lehet biztostani.
A szemly s a csald
Ha megkrdeznk egy "tlagembert" arrl, hogy mi jellemzi a mai magyar lakossgot, elssorban a kvetkez jelzket halljuk:
- beteg, korunk betegsgei tizedelik (szv, keringsi betegsgek, daganatok), korn meghal;
- egszsgtelen letmdot folytat, dohnyzik, iszik, sokat eszik, elhzott stb.;
- rosszkedv, pesszimista, bntudatos, "ngyilkossgra hajl";
- trelmetlen, agresszv, nz, kevss szolidris msokkal;
- nem nagyon trvnytisztel, a szablyokat szvesen thgja, gyakori a bnzs;
- mentlis llapotval is baj van: neurotikus, depresszis, slyosak az alkoholizmus s kbtszer-lvezet, s ezek kvetkezmnyei a lelki egszsgre nzve.
Folytathatnnk tovbb a sort. Ezt a negatv kpet vettik elnk a kzvlemnyt megfogalmaz s alakt frumok is. Itt nem csupn a mdikra gondolunk. Kzrk, npsznokok, lelkipsztorok hallgatik krben egyetrtssel szmolhatnak, ha ezeket a negatvumokat felemlegetik, mivel az emberek tbbsge gy vlekedik.
nismeretnk rszv vltak az alacsony tlagos lettartamra, a szv- s rrendszeri megbetegedsekre, az egszsgtelen letmd kvetkeztben kialakul betegsgek magas arnyra stb. vonatkoz szomor statisztikai adatok, amelyek a lakossg egszsgi llapotnak tnyleges, aggaszt romlst tkrzik, s amelyek a fenti vlekedseket tudomnyosan is megerstik.[1] Soha nem ltott jrvny sjtja haznk lakossgt: a mentlis epidmia. Szomor rekordokat rnk el a lelki betegsgek terletn is, mint a depresszi, az alkoholizmus, az ngyilkossg, a neurzisok stb. Nem kevsb riasztak a trsadalmi beilleszkeds egyb zavarai is (a kbtszer-lvezet, a bnzs), amelyek nem vagy csak rszben tartoznak az orvostudomny terletre. Ijeszten magas a mvi terhessgmegszaktsok szma is.
Trsadalmi szint patolgia krvonalai bontakoznak ki. Szmos kutatsi program trekszik arra, hogy a rendkvl nyugtalant jelensgek okait feltrja s megoldsukra javaslatokat ksztsen el.
Tlzott leegyszersts lenne, ha a lakossg siralmas testi-lelki llapott kzvetlenl a fennll trsadalmi viszonyokra vezetnnk vissza. Amennyiben pldul az alacsony szletsi arny kzvetlenl a gazdasg teljestkpessgvel lenne kapcsolatban (mint ahogy sokan gondoljk), akkor a npszaporulat a leggazdagabb orszgokban lenne a legmagasabb, a szegnyebb orszgokban pedig alacsonyabb. Mrpedig inkbb jellemz ennek az ellenkezje.
Az okok teht mlyebben rejlenek. A felsorolt s a fel nem sorolt zavarok lnyegben a felntt szemly magatartsnak zavaraira utalnak. Clszer ezrt a problmkat a magatarts szemszgbl megvizsglni. Ha az okokra kvnunk rkrdezni, meg kell hatroznunk a magatarts kialakulsnak ltalnos trvnyszersgeit.
A magatarts kialakulst meghatroz tnyezk
Ma mr ltalnosan elfogadott llspont a kutatk krben, hogy a felntt szemly magatartsnak kialakulst hrom sszetev hatrozza meg.
A kutatsok jelenlegi llsa szerint az rkletes biolgiai adottsgoknak jelents szerepe van a felntt szemly magatartsi zavarainak kialakulsban. Tbbnyire azonban nem maga a "zavar" rkldik, hanem a hajlam, a zavar ltrejttnek valsznsge. ppen ezrt az egyn rkletesen is meghatrozott srlkenysgrl, vulnerabilitsrl beszlnk.
Mindenki szmra nyilvnval, hogy a fennll trsadalmi viszonyok, a krnyez trsadalmi ertr kpesek arra, hogy az egyn lelkillapott jelents mrtkben befolysoljk. A trsadalomban bekvetkez drmai vltozsok a lelki betegsgek gyakorisgban s megjelensi formiban is tkrzdnek. A hborkkal egytt jr tragdik a megmaradottak milliinak letben kitrlhetetlen srlseket okoznak. Juhsz Pl kutatsai kimutattk, hogy a termelszvetkezetek erszakos szervezse a falusi lakossg neurotikus megbetegedseinek elszaporodst vonta maga utn. A szegnysg s a lelkillapot sszefggse kzismert.
Az tlagember letben nem annyira a nagy trsadalmi mozgsok, hanem a kzvetlen emberi krnyezet feszltsgei s problmi jelenthetnek veszlyt a lelkillapot egyenslyra. Ilyen pldul valamely szeretett szemly elvesztse, hzastrsi letkzssg felbomlsa, munkahely elvesztse stb.
A felntt egyn magatartst a kzvetlen szocilis behatsok ktsgtelenl befolysolhatjk. Oknyomoz figyelmnket viszont nem kerlheti el a kvetkez problma: mirt van az, hogy egyesek - pldul a gulg vagy a koncentrcis tborok egyes foglyai - mg a legslyosabb krlmnyek kztt is megrzik lelki egyenslyukat. Ugyanakkor msok jelentktelen esemnyek hatsa alatt is elvesztik egyenslyukat, s klnfle magatartsi zavarok lpnek fel, alkoholizmusnak esnek ldozatul, klnfle betegsgek tik fel a fejket. A krdsekre a harmadik tnyez ad magyarzatot.
A felntt, rett szemly magatarts-rendszere a blcstl a srig terjed fejldsi folyamat, nevels eredmnye, amelyben a szlstl a felntt vlsig terjed idszak kiemelt szerepet jtszik. Az egyn trtnelme folyamatos tanuls: j meg j ismeretek, magatartsi mdok, nzetek elsajttsa, a rgiek mdostsa. Az ember nem statikus lny, hanem ltt lland mozgs, vltozs jellemzi (a Gabriel Marcel szerinti homo viator). Ezt a folyamatot nevezzk szaknyelven szocializcinak, spedig azrt, mert lnyege, hogy trsas hatsok alatt, emberi kzegben zajlik. Srlkeny folyamatrl van sz, amelynek sorn bekvetkez kedveztlen hatsok a felntt magatarts egszre befolyssal lehetnek. Minl koraibb az rtalom, annl slyosabb kvetkezmnyekkel kell szmolnunk.
Az idegrendszer sajtossga, hogy a fejldshez szksges nlklzhetetlen informciknak megfelel idben s minsgben kell rendelkezsre llniuk. Ha pldul a beszd kialakulsnak idszakban nincs megfelel krnyezet, a kommunikatv magatarts fejldsben ksbb mr alig behozhat krok keletkeznek. Ilyen fordulhat el a tartsan krhzban polt gyermekeknl, vagy nyomorsgos gyermekotthonokban, ahol gynevezett hospitalizcis szindrma alakulhat ki.
Mai ismereteink szerint a felntt szemly magatartsnak kialaktsban a szocializci jtszik kiemelked szerepet. Amikor teht a trsadalmi beilleszkedsi zavarok aggaszt, jrvnyszer terjedsre krdeznk r, a vlaszt a szocializci szemszgbl fogalmazhatjuk meg.
A szemlyisg alaktsnak elsdleges szntere a csald. Hasonlan fontos szerepet jtszik az iskola. Az letkor elrehaladtval a kortrs csoportok szerepe, majd a munkahelyi szocializci hatsai kerlnek eltrbe. A szemlyisg alakulsban a prkapcsolatok, a hzassg szintn jelents befolyst gyakorol.
Pldaknt azokat a kutatsokat emltjk, amelyekben a kedveztlen krlmnyek (pl. intzeti neveltets) s harmonikus csaldban felntt szemlyek csoportjait hasonltjk ssze. Elbbiek a szocilis beilleszkeds, a msok irnti megrts, a szemly bels harmnija stb. tekintetben egyrtelmen elmaradnak a csaldban nevelkedett csoport mgtt. Nyilvnval, hogy az antiszocilis viselkedst nagyrszt a gyermekkor alapozza meg. Elhagyott s intzetben nevelkedett gyermekek krben tizent szzalkban talltak antiszocilis s bnz szemlyeket. Mg nagyobb azoknak az arnya, akik neurzisra, depresszira hajlamosak. Az ngyilkossg is gyakoribb az intzetben felnvk krben.
A trsadalmi szint s az egyni patolgis jelensgek kapcsolata
Nyilvnval, hogy az egyni s az ssztrsadalmi patolgia kztt ktirny, szoros kapcsolat ll fenn. Egyrszrl a statisztikai szinten megjelen patolgia az egyni deviancik tmegeibl ll ssze, msrszt - az elbbi megfordtsaknt - az ssztrsadalmi szinten kezeletlen s segtsg nlkl maradt deviancia egyni letek tragdijban lt testet.
Az egyn azonban nem kzvetlenl kapcsoldik a nagy trsadalmi formcikhoz, hanem a csaldon keresztl. A csald kzvetti a nagy trsadalom rtk-, erklcs-, elvrsrendszert az egyn fel. Mg a csaldbl kihullottak vagy a csaldon kvl felnvk szmra is gyakran a "csald" a referenciapont. Utbbi esetben azltal, hogy nincs. A "hiny" kemny valsgt mutatjk azok a tanknyvi adatok, miszerint a legtbb betegsg gygyulsa szempontjbl a csaldon kvlisg htrnyos kockzati tnyez. Teht nem csupn a mentlis betegsgekrl van sz. Klnsen informatv az az adat, hogy a kockzati tnyez slyosabb azoknl, akik csaldbl kihullottak, mint azoknl, akik mindig is egyedl ltek.
sszefoglalva: az egyn s a nagy trsadalom kztti kapcsolatrendszerbl a csald nem maradhat ki. Az "egszsges" trsadalom nem "egszsges" egynek sszessge, hanem harmonikus csaldok s kzssgek szerves rendszere. Jl mkd csald integrlni kpes sajt patologikus tagjait is olyan mrtkig, amennyire csak lehetsges.
A csald mint autonm valsg
A csaldi szocializci flnye
A felntt szemly mentlis egszsge szempontjbl a csaldi szocializci eslyei kedvezbbek brmely ms neveltetssel szemben. A csald minden ms megoldsnl jobb eslyt jelent a ksbbi felntt szemlyisgnek harmnija (azaz deviancia-mentessge) szempontjbl. A csaldban-lt mindezeken tlmenen olyan rmk forrsa lehet, amelyek genercirl genercira ttevdve az let rtelmnek mindennapi megvalsulsai.
A csaldi szocializci llektani mechanizmusainak rszleteit itt nem rintjk. Nyilvnval, hogy vannak rosszul mkd, st kros, devins szemlyisgeket nevel csaldok is. Nagy tlagban a csaldokban felnvk eslyei mgis nagysgrenddel jobbak, mint a csaldbl kihullottaki, vagy a szttrt csaldok gyermekeinek kiltsai.
Amennyiben teht a jv nemzedkek mentlis llapota rdekben ssztrsadalmi szinten tenni akarunk valamit, elssorban a csaldokat kell ersteni s tmogatni, hogy szocializcis alapfeladatuknak minl jobban meg tudjanak felelni. Minden olyan intzkeds, amely a gyermekeket nevel csaldok - s nem hztartsok! - rdekeit szolglja, egyben a jvbe tekint, minden ms programnl eredmnyesebb mentlhigins "beruhzs".
A csald mint autonm valsg bels funkcii
Az rett szemlyisg kialakulsnak egyes felttelei
A bizalom, sszetartozs, a msik felttelek nlkli elfogadsa - A szl s a gyermek harmonikus kapcsolata a bizalom sforrsa, amelyet a hzastrsak kztti viszony alapoz meg. Megfelel szl-gyermek kapcsolat hinyban a fejld szemlyisg szmra az emberi kzelsg inkbb bizonytalansgot jelent s flelmet vlt ki. A bizalmi kapcsolat teszi lehetv a msik felttel nlkli elfogadst, azaz szeretett. Ugyancsak ez a felttele, hogy a msokban el tudjuk fogadni a mssgot, a klnbzsget, adott esetben a betegsget, a korltozottsgot, a testi-lelki hibkat is.
A bizalom az ellensges rzletek hinya. jabb kutatsok szerint az ellensgessg (teht a bizalom hinya) alapvet szerepet jtszik egyes betegsgek (pldul a szv- s rrendszeri betegsgek) kialakulsban. Ugyancsak szerepe van az nkrost magatartsformk ltrejttben.
Biztonsg - A csald a szemly egyik fontos szksgletnek, a biztonsgnak legfbb garancija. A biztonsg hinya, mint ezt szmtalan llektani ksrlet bizonytja, torz lelki fejldsre vezet s a legklnflbb mentlis betegsgek httert kpezi. llatksrletek igazoljk, hogy a szltl megfosztott femls fejldse elmarad, egyes, a felntt llatra jellemz funkcik nem fejldnek ki.[2] Szomor tapasztalatok igazoljk az embertrsadalomban is, hogy a gyerekkori, klnsen a kora gyermekkori biztonsg hinya ksbb mr behozhatatlan krosodsokra vezet.
rzelmi kapcsolatok - A biztonsgot nem a szli s csaldi krnyezet puszta meglte garantlja elssorban, hanem az ezen bell meglv rzelmi kapcsolatok. Az ember fejldsben kiemelt fontossga van a valakihez val ktdsnek. A ktds optimlis esetben a szl, a testvrek. Kedveztlen helyzetben, csaldon kvl felnv gyermekek szmra is elsdleges fontossg, hogy a gondoz tartsan azonos szemly lehessen. Slyos rtalomra vezethet a "gondoz" gyakori vltoztatsa, mint ahogy ez a hazai llami gyermeknevel intzmnyekben mg ma is gyakorlat. A ktds fontossgt emeli ki az a tny is, hogy ksrleti vizsglatok szerint a felntt szemlyt leginkbb megrz esemny valamely szeretett hozztartoz vratlan elvesztse (hzastrs vagy gyermek).
Mindezek a csald nyjtotta felttelek garantljk az rett szemlyisg kibontakozst.
rett, jvrt felelssget vllalni kpes szemlyisgek kialakulsa trsadalmi rdek. A trsadalom mgis gyakran magra hagyja a jvrt, msokrt ldozatra, komoly erfesztsre kpes szemlyisgek "mhelyt", a csaldot. Modern paradoxon: az rett szemlyisg nem idelis fogyaszt. Az "idelis fogyaszt" a kapcsolataitl, cljaitl megfosztott, magnyosan szorong ember. Az emberi kapcsolatok is fogyasztsi cikk vlnak. A fogyaszti trsadalom idelja az infantilis szemlyisg (az rett ellentte), akinek jellemzi: bizalmatlansg, st ellensgessg, unalom, ncl izgalomkeress, erszak, agresszivits. Mindezek a szorongs oldsnak sikerletlen formi. Az az ember, akinek nincsenek hossz tv cljai, aki nem bzik senkiben, s a kapcsolatokat is fogyasztsi cikknek tekinti, a legknnyebben manipullhat, befolysolhat. Hiszen nincs valdi trsa, a clja a jobb n, kocsi stb., s ezek lecserlse, amint jobbat tall. A fogyaszti trsadalmat fenntart erket nem tekintjk eleve gonoszaknak, hiszen mindannyian lnk a knyelem adta lehetsgekkel, amelyeket mi hoztunk ltre. De alapvet rdeke a trsadalomnak, hogy felismerje, risi gazdasgi rdekek hzdnak meg a kiszolgltatott, magnyosan szorong tmeg, a legjobb "fogyaszt" ellltsban. Ezt szolglja a reklmok nagy rsze, a szrakoztatipar. gy a Fromm ltal "trsadalmilag szentestett defektllapot"-nak nevezett jelensg ll el. Ezeknek az rdekeknek ellenslyozsra nincs ugyanakkora anyagi er, st, sszehangolt stratgia, amely a trsadalom hossz tv rdekeit szolgln.
A csald egyb fontos funkcii
Kommunikci - Ha kzelebbrl megvizsgljuk, mi is a ktds valjban, nyilvnval, hogy a csecsem esetben elssorban fizikai kontaktusrl, a szoptatssal, a gondozssal egytt jr fizikai, zrzshez kapcsold s szagingerek ltal kzvettett benyomsok egyttesrl van sz. Ksbb a ktds "hordozja" egyre kevsb maga a fizikai kapcsolat. Szerept a kommunikci veszi t, ezen bell is elssorban a nem verblis kommunikci, s csak ksbb kerl eltrbe a felntt ktdsekre jellemz verblis kommunikci. A csaldon belli kommunikatv kapcsolatok jelentsge kzismert. Torz csaldi struktrk htterben klnfle patolgis kzlsi kapcsolatok rejlenek. A csaldon belli kommunikci minsgt s mennyisgt javt brmilyen vltozs a csaldok eredeti funkcijnak erstst is szolglja. Az a jelenlegi gyakorlat, hogy a csaldi beszlgetsek helyt a kzs (vagy egyni) tvnzs veszi t, a csaldok intim letbe val meglehetsen brutlis beavatkozsnak is minsthet. A csaldok tbbsge ugyanis felkszletlen a televzi tolakod jelenltvel szemben.
Egyttes lmnyek - A csaldon belli kommunikci javtsa jelsz marad csupn, ha ennek rdekben konkrt cselekvsek nem trtnnek. A beszlgetsek tartalmt egyttes lmnyek szolgltathatjk. Ezek hinyban a kommunikcis szksglet hamar kielgl, kzs lmnyek hjn legfeljebb a kzs letbl, az egyttlaksbl add tmkra korltozdik. Az egyttes lmny olyan az emberkzi kapcsolatokban, mint a csapadk a szomjas fldnek. Jl mkd csaldok kzs lmnyekre trekszenek. Kialakul a kzs akcik rendje, kultusza. Az egyttes lmny jra s jra felidzhet az egyni tls kzlse ltal. A kzs lmny, tapasztalat sznesedik, gazdagodik, ha nem csupn magam lem t, de tlem a msik lmnyt is.
A csaldok egyttes lmnyeinek lehetsgei manapsg slyos fokban beszkltek (pldul szles rtegek szmra a csaldi dls nem elrhet tbb).
Csaldi rtusok, nnepek - A kommunikci, az egyttes lmnyek a csaldi let autonmijnak legfbb biztostkai. Az nnepekben nyilvnul meg a csaldban-lt "idtlen" mivolta. Az vrl vre visszatr karcsonyok sorn egy-egy csaldtag "hinyozhat" ugyan, j csaldtagok megjelenhetnek, mgis a nagyobb nnepeken a "nagy csald" szimbolikusan jelen van, mindazok, akik egymssal valaha szemlyes kapcsolatban voltak. Az idn tllp csald valamikppen az rkkvalsgra utal, ennek szemlyes, rzelmi lmnyt nyjthatja. A jl mkd csaldok sajt nnepeiket is hagyomnny nemestik. A vallsi s a magnnnep szerencss tvzdse a szp magyar szoks: a nvnap (s nem annyira a szletsnap) megtartsa.
A valls a maga nnepeivel a csald "rkltnek" legfbb tmasza lehet. nnepek teremtsre tett sznalmas profn ksrletek, mint a Valentin-nap megtartsa, legfeljebb fogyaszti kampny-sikerekre szmthatnak, vagy llami brokrcia ssznpi felvonulsaiba torkollanak.
Genercis kapcsolatok - Jllehet ma mr egyre ritkbb, hogy "nagy" csaldok lnek egytt, mgis, a csald a genercik kztti kommunikci legfbb kzvettje.
A rncos regasszonyban a szpsget a nagymamn keresztl ismerjk fel.
Az elviselhetetlenl pimasz serdl nem ms, mint a sajt unokm. A nagyapa trtnetei, br mr a knyknkn jnnek ki, szrevtlenl sajt mltunkba ivdnak, s unokinknak mr mint sajt trtneteinket adjuk tovbb.
A nukleris csaldok eltrbe kerlse magval vonja a csaldok megtart erejnek gyenglst (ebben a nk knyszer munkba llsa is szerepet jtszik). A kisded blcsdbe, a nagymama szocilis otthonba kerl. A felntt generci sem sajt mltjt, sem sajt jvjt nem tekinti lete szerves rsznek. A termelkpes felntt-gyrts, a mr nem termelkpes szemly forgalombl val kivonsa egyre inkbb intzmnyi feladatt vlik. Ilyen mdon a genercikon tvel kommunikatv kapcsolatok lehetsge beszkl. Az idskor mint valami negatvum jelenik meg, amelyet nem rmmel vrunk, hanem flnk tle.
A csald mint let- s munkakzssg - A csald nem csupn jjeli szlls, egyik eredeti funkcija a teljes letkzssg. Ebben a funkcijban a csaldot nem csupn rzelmi kapcsolatok, hanem kzs funkcik is sszefztk. Manapsg ismt lehetsg nylik arra, hogy csaldi vllalkozsokkal, a szmtgpek otthoni hasznlatval, rugalmas munkaidkkel a csaldok tbb kzs funkcit fejlesszenek ki.
A csaldbart trsadalom nem ellenttes a modern fejldssel. Fukuyama szerint az szak-olasz trsadalmak tipikusan csaldbart jellegek, ahol a csaldi vllalkozsok rendkvl elterjedtek, a civil szervezdsek jelents szerepet jtszanak, ugyanakkor a gazdasgi prosperits sem ktsges.
Konfliktus-megoldsi mdok ("coping" stratgik) - A csaldban-lt legfbb biztostka annak is, hogy az egyn elsajttja a trsadalomban nlklzhetetlen problmamegold stratgikat. A csaldban-lt konfliktusainak ugyanis - a dolog lnyegbl fakadan - mindig van megoldsa: hiszen a csald egytt van, s szerencss esetben egytt is marad (sajnos, manapsg gyakran sztesik). A csaldon belli konfliktusok eredenden nem hordozzk nmagukban a feloldhatatlansg rejtett lehetsgt, hanem a csaldi kohzi vgs argumentuma rvnyesl: valami megoldst kell tallni. A konfliktus-megoldsi mdok megtanulsnak mdja a csaldon kvli feszltsgek kezelsi stratgija is, amelyet a gyermek szleitl sajtthat el. Ismt csak a pozitv megoldsi mdok kerlnek eltrbe: a szlnek kls konfliktusai megoldsa sorn destruktv stratgik helyett pozitv megoldsi mdokat kell keresnie, hiszen a szereplk kztt rejtetten a csald, a gyermekek is megjelennek. Nem vghatom be dhdten az ajtt fnkmre valami szemlyes bszkesg alapjn, mivel, ha llsomat elvesztem, nem csupn n ltom krt.
A gyermekek a szlk konfliktus-megoldsi mdjait ltjk, gy sokszor mintegy sajt viselkedsnk karikatrjt lthatjuk gyerekeinknl. gy pldul az a szl, aki nehzsgeit ivssal, evssel, nyugtatkkal vezeti le, ne csodlkozzk, ha iskols gyereke hasonlan fog viselkedni.
Szerepek - Szerepnek nevezzk az egynnel szemben tmasztott magatartsi elvrsok rendszert. A csald a primer trsadalmi szerepek megtanulsnak legfbb mhelye (szl-, frj-, felesg-, gyermek-, testvr-szerep, ezek klnfle varicii).
A kls trsadalom elvrsainak megfelel szerepek megtanulsban is a csald az elindt (dik, osztlytrs, vezet, beosztott, stb. szerep). St, a hivatssal egytt jr szerepek sikeres elsajttsban is jelents segtsget jelenthet a jl mkd csaldi httr.
rtkek - Az egyn cselekvseinek legltalnosabb mozgatrugi az rtkek.
Az rtkek nem annyira a dolgokban, hanem bennnk rejlenek. Egy sima grnitk geolgiai rdekessg az egyiknek, kulturlis jelkp a msiknak, s a legnagyobb tisztelet trgya az igazhv muzulmn szmra. A csald eligaztst nyjt az rtkek tekintetben a fogkony fiatal szmra. Arra is kpes, hogy tolerancit fejlesszen ki ms rtkekkel szemben. A jl mkd keresztny csald gyermeke nem fog zsid temetket feldlni (vagy fordtva). A csaldok rtknevel funkcija klnsen hangslyos olyan korszakokban, amelyekre az "rtkvlsg" kifejezs lehet jellemz.
Csaldi letre nevels - Vilgszerte ksrletet tesznek a csaldi letre nevelsnek az iskolai oktatsban val bevezetsre. A csald valdi szerepnek flrertse vezetett ahhoz, hogy ezen a cmen tbbnyire szexulis felvilgosts folyik. A szexulis hsget nem mint rtket jelentik meg, hanem, mint az AIDS megelzsnek egyik fontos eszkzt.
A csaldi letre nevelsnek rtkeket kell felmutatnia, amelyek a csaldhoz ktdnek, a csaldban valsulnak meg.
A prkapcsolatok
A hzassggal s csaldalaptssal kapcsolatban a legtbb fiatal fejben egy alapveten hibs attitd uralkodik: hzassgom sikere azon mlik, hogy sikerl-e megtallnom az igazit, a hozzm illt. Ennek egy vltozata, amikor a sikeres hzassg legfbb felttelnek azt tekintik, vajon igazi szerelmi hzassgrl van-e sz. Ebbl a "tvhiedelembl" nknt addik az a kvetkeztets, hogy amennyiben nem sikerl a hzassg, a trs nyilvn nem az "igazi", vagyis "le kell cserlni".
Ezzel szemben hangslyozzuk, hogy a hzassg kt ember vllalkozsa egy kzs alkotsra. A hzassg s a csald teht nem "sszejn", hanem ltrehozzk, megalkotjk. A csald s a hzassg egy leten keresztl tart kzs tevkenysg eredmnye. Nyilvnvalan fontos a partnervlaszts is, senki nem vitatja el az rzelmi kapcsolat jelentsgt. A hzassgon belli rzelmi ktds szerelem - az idk folyamn a kzs lmnyekbl, az egyttltbl, a kzs "alkotsokbl" fakad rzelmeknek adja t helyt. Ha az utbbi rzelmeknek nincs szilrd alapja, a kezdeti akrmilyen nagy szerelem virg mdjra elhervad. Kvnatos lenne a fiatalsg hzassgra val felksztsben ezeket a tarts mozzanatokat hangslyozni. A kt fiatalt ne csak az ellenllhatatlan szerelmi lobogs tasztsa egybe, hanem a hossz jvt elvtelez kzs vllals vonzereje is.
A hzassgok helyett terjedben van az "egyttls", klnfle vltozatokban. Az elktelezettsgtl val irtzs, a hossz tv perspektva helyett a pillanatnyi harmnia keresse kerl eltrbe. Ideiglenes csaldok a dolog termszetbl kifolylag nem kpesek betlteni a csald alapvet funkciit. Ideiglenes csaldok "ideiglenes" emberi lnyeket nevelnek, azaz rvid tv rdekeiknek, impulzusaiknak kiszolgltatott, koherens letvezets hjn lv szemlyeket.
Csald s egyb kzssgek
Amikor a fentiekben a csald kzponti szereprl beszlnk, ezt mint a nagy trsadalom kristlyosodsi pontjait rtjk. Egy-egy jl funkcionl csald ragyogsa sajt krein kvl is vilgossgot raszt. ppen ezltal vlhat referenciapontt olyanok szmra is, akiket sorsuk nem ajndkozott meg csalddal.
Szmos kzssgi forma ltezik, amelyek a csaldok nyjtotta trsas tmasz szerept kiegsztik, esetleg teljesen t is veszik. Egy egszsges trsadalomban egy egyn legalbb 4-5 "kiscsoportnak" tagja (a csaldon kvl iskolai, munkatrsi, vallsi kzssg, barti kr, egyesletek). Az egyesletek 1946-tl foly s 1949-ben Rajk belgyminisztersge alatt befejezdtt elsorvasztsa trsadalom-gyilkossggal r fel. E nemzeti trauma kiheversre valsznleg tbb genercinyi idre van szksg. A kzssgek rejtett hlknt tszvik a trsadalmat, amely ezek nlkl a Durkheim-fle anmia llapotba foszlik szt. Az anmia a mentlis patolgia egyik f forrsa s fenntartja.
A csaldok diszfunkcija ssztrsadalmi szinten slyosabb krds, mint az egynek deviancija. A trsadalom nem lesz "szabadabb" azltal, ha a szemly szabadsgjogait a vgletekig hajtva figyelmen kvl hagyjuk a csaldi kzssgek jogait. A csald mkdsi zavarai nem csupn az aktulis csaldtagok, hanem a jv genercik szempontjbl is kvetkezmnyekkel brnak.
A mentlis zavarok gygykezelsnek jabb szablyozsa teljesen a szemly jogait helyezi eltrbe. A trvnyalkot legfbb gondja, nehogy a szemly illetktelenl pszichitriai gygykezels al vtessk. Ebbli igyekezetben (eurpai szablyokra hivatkozva, de azokat sok esetben szolgai mdon msolva) megfeledkezik a csaldok s kiskzssgek jogairl. Szmtalan garancilis szably vdi a patologikus szemly szabadsgt, de egy sem vdi a csaldot patolgis vagy devins tagjval szemben. Gondoljunk a csaldjt, gyermekeit tnkre silnyt agresszv alkoholista szlre.
Egyes veszlyeztetett csoportok a modern csaldmodellekben
Az elknyeztetett, narcisztikus gyermek
A modern gyermeknevelsi elvek egyik vadhajtsa, a gyermek elfogadsnak kritika nlkli rvnyestse htterben az a tves belltds rejlik, amelyet gy fogalmazhatunk meg: "ha egy szemlyt felttel nlkl elfogadok (azaz szeretek), akkor minden konkrt megnyilvnulst is el kell fogadnom. Pedig a felttel nlkli elfogads a szemlynek szl, nem pedig egyes konkrt megnyilvnulsainak. E magatarts kvetkezmnye a nrcisztikus, nimd szemlyisg. A gyermek azt tapasztalja, hogy a szl minden megnyilvnulst helyesli, minden ignyt kielgti. Ha nem sikerl a gyermek kedvben jrnia, bntudata van. Klnsen kedvez a narcisztikus gyermek nevelsnek az egyke-helyzet, amikor a szl minden igyekezett "imdott" (majomszeretett) egyetlenre pazarolhatja. A gyermek azt tanulja meg, hogy minden rte van, minden az szksgletei szerint igazodik, a vilg azrt van, hogy t szolglja. Az ilyen gyermek, felntt korra, kikerlve az letbe, slyos veszlynek van kitve, hiszen a vilg nem az ltala tanult s megismert trvnyszersgek szerint mkdik. E tallkozsok slyos kvetkezmnyei az gynevezett "narcisztikus neurzisok".
A dolgoz nk
Klnsen veszlyeztetettek a csaldanyk. A mai trsadalomban, szemben a frfiakkal, rjuk tbbes szerepelvrs nehezedik: csaldanya-, felesg- s hivats-szerep. Termszetesen nem arrl van sz, hogy a "n maradjon a fzkanl mellett". Nyilvnval azonban, ha a ni munkavllals amiatt trtnik, mert anyagilag a csald nem tudja nlklzni, akkor slyos diszfunkcirl van sz. A trsadalom nfenntartsa alapvet rdek. Ha egy trsadalom az nfenntartst biztost nknek a munkavllalst nem lehetsgknt, hanem knyszerknt knlja fel, ngyilkos mdon viselkedik - olyan ez, mintha a tojsain l madarat prja nem tplln tbb, mondvn, keresse meg sajt maga az ennivalt. Nem vletlen, hogy a gyermekeikkel GYES miatt otthon lv anyk mentlis veszlyeztetettsge kiugran magas: hivatsbeli tevkenysgk knyszeren sznetel, a nyomst azonban vltozatlanul rzik magukon.
Amennyiben a csaldanya-mivoltot a trsadalom a foglalkozsi hivatsokkal egyenrangnak ismeri el (mind anyagiakban, mind erklcsileg), legalbb lehetsg nylik arra, hogy azok, akik vllaljk, teljes letet lhessenek anyaknt is.
Az idsek
A csaldok sztessnek egyik legslyosabb kvetkezmnye, hogy az ids kor rtkeinek, mintaad szerepnek felmutatsra, megismersre s elsajttsra nincs lehetsg. Ids korban sokan vetnek vget letknek. Ebben az regek elmagnyosodsa, szerepk lertkeldse igen fontos tnyez.
A csaldok mkdsi zavaraira utal azok megtart erejnek drmai cskkense. A mai csaldok nem kpesek regjeiket, betegeiket, sok esetben mg gyermekeiket sem felvllalni, gondozni. A csaldbl val kihulls vagy kitaszttats fenyegeti ezeket a rtegeket. Kzismert, hogy az intzetbe, krhzba kerl ids szemly hallozsi eslye sokkal nagyobb, mint a csaldban marad.
A trsadalom nagyon drgn fizeti meg, hogy a csaldokat nem tmogatja megtart erejk nvelsben. A szocilis otthonok, blcsdk, elmeintzetek, brtnk fenntartsa inhumnusabb s sokkal tbbe kerl, mint az, ha a csaldok kpesek lennnek integrlni gyengiket s elesettjeiket.
A gyermekek
Legnagyobb veszlyben mgis a gyermekek vannak. Biolgiai s szocializcis feladatait teljesteni nem, vagy csak hinyosan kpes csaldokbl mentlisan vulnerbilis szemlyek kerlnek ki. Minden jogi, gazdasgi intzkedsnek figyelembe kell vennie, hogy a gyermek rdeke a csaldban val ltfelttelek biztostsa. Anyagilag is rdekeltt kellene tenni arra alkalmas csaldokat, hogy szlk nlkli, elhagyott gyermekeket vllaljanak.
Jegyzetek
[1] KOPP, M. - SKRABSKI ., Magyar lelkillapot,Vgeken, Budapest, 1992. [vissza]
[2] H. F. HARLOW, Learning to Love, Albion, San Francisco, 1971. [vissza]
www.magyarpaxromana.hu/kiadvanyok/csalad/tringer.htm